Klub pro domškoláky

Makovičky

Co jsou Makovičky?

Skupina dětí v individuálním (domácím) vzdělávání, založená na unschoolingu, s možností až čtyřdenní docházky v týdnu (pondělí - čtvrtek, 8:30 - 16 hod.) Mladší děti mohou docházet do Klubu Maková semínka.

Skupinka pro max. 12 dětí se dvěma průvodci a asistentem
Přátelské a rodinné prostředí, bezpečí a možnost být sám sebou
Komunita založená na vztazích, respektu, svobodě a zodpovědnosti
Děti (ani dospělé) do ničeho nenutíme
Prostředí plné podnětů a široké nabídky aktivit
Hodně času trávíme venku. Známe v Porubě krásná místa

O Makovičkách

V Makovičkách vytváříme dětem prostředí, kde mohou být samy sebou a věnovat se tomu, na co zrovna mají chuť – ať je to hra s jinými dětmi, povídání si, stavění bunkrů, kreslení, běhání nebo čtení.

Žádnou činnost nepovažujeme za méně hodnotnou než jinou, a nikdy dětem neříkáme, co mají dělat. Dbáme na to, aby si děti byly vědomy svých potřeb, a uměly je komunikovat tak, aby byly spokojené.

Průvodci dětem nabízí činnosti či témata, kterým se mohou věnovat, vše je však vždy zcela dobrovolné. Průvodci se v první řadě starají o duševní pohodu všech dětí i kolektivu jako celku – nebojí se s dětmi mluvit o pocitech či potřebách, jsou jim příkladem, jak lze nenásilně a s respektem komunikovat svůj názor nebo postoj, pomáhají mediovat spory mezi dětmi, podporují je v jejich zájmech, poskytují jim své vědomosti a zkušenosti (pokud o to děti mají zájem), nabízí svou pomoc a podporu, ale také laskavou náruč, pokud je to třeba.

Děti jsou zapojeny do všeho, co se v klubu děje – spolu s průvodci na sněmech a ranních kruzích rozhodují o tom, jaká pravidla budou v Klubu platit, zda a jak se bude udržovat klub v čistotě a pořádku, zda a kam se pojede na výlet a podobně.

Skupina Makovičky pro vás může být vhodnou volbou, když:

 • tradiční školní systém není v souladu s Vaším přístupem k výchově a vzdělávání Vašich dětí;
 • věříte ve svobodu;
 • se nebojíte převzít zodpovědnost za vzdělávání svých dětí;
 • hledáte místo, kde se můžete Vy i Vaše dítě realizovat a svobodně rozvíjet;
 • chcete být součástí komunity, která Vás na Vaší cestě životem podpoří.

My věříme, že:

 • děti se učí neustále, při každé činnosti, kterou provádějí, včetně hry;
 • děti se rády učí novým věcem v případě, že jim daná nová dovednost (schopnost znalost) dává smysl a považují ji za důležitou a prospěšnou;
 • děti jsou schopny samy si určit, co a kdy se chtějí naučit.

Nabízíme:

 • profesionálního průvodce vzděláváním;
 • malou, věkově smíšenou skupinku dětí (max. 12 dětí od 5 do cca 15 let);
 • skutečně individuální přístup;
 • častý pobyt venku (v přírodě i ve městě);
 • rozvoj samostatnosti;
 • doporučení škol v MS kraji vhodných pro zapsání dítěte k domácímu (individuálnímu) vzdělávání;
 • podporu při přípravě na přezkušování;
 • možnost čtyřdenní docházky (pondělí – čtvrtek, 8:30 – 16 hod.);
 • společnost stejně smýšlejících rodin, vzájemnou podporu i povzbuzení.

Kolik stojí členství?

V klubu Makovičky je jednotná paušální cena za docházku 6000,- za měsíc a je možné docházet až 4 dny v týdnu. Dítě může docházet méně často, cena je však fixní.

Máte zájem?

Zaujala vás naše nabídka? Přijďte se s námi seznámit nebo rovnou napište na [email protected] nebo volejte +420 777 994 069. Rádi zodpovíme vaše další otázky, ať už o fungování komunitního centra, principu komunitního vzdělávání, respektujícím přístupu či svobodě ve vzdělávání.

Je možné zúčastnit se také zcela nezávazně některé z našich akcí, případně se zúčastnit dopoledního programu s průvodcem, po předchozí domluvě (více informací o chystaných událostech najdete na našem Facebooku).

Záleží nám na tom, abychom se s každým novým zájemcem osobně poznali, zjistili, co od komunitního vzdělávání očekává a čeho se třeba obává. Také pro děti bude přechod do nového prostředí snazší, když se s ním budou moci předem dobře seznámit, navíc v doprovodu těch, kterým důvěřují nejvíce – tedy vás, rodičů.

Fotky z Makoviček

Lidé v Makovičkách

Poznejte nás blíže

Kamila Harmanová
Hlavní průvodkyněNapsat Kamile zprávu

„Dospělí si potrpí na číslice. Když jim vypravujete o novém příteli, nikdy se vás nezeptají na věci podstatné. Nikdy vám neřeknou: „Jaký má hlas? Které jsou jeho oblíbené hry? Sbírá motýly?“ Místo toho se vás zeptají: „Jak je starý? Kolik má bratrů? Kolik váží? Kolik vydělává jeho otec?“ Teprve potom myslí, že ho znají.“

Antoine de Saint-Exupéry, Malý princ

Úryvek z mé nejoblíbenější knihy.

Takže prosímvás. Hlas mám tak nějak střední, zazpívám klíďo Dávno od Olympicu, ale Don´t speak od No Doubt prostě nedám – to mě, přiznávám, trochu mrzí.

Nejraději hraji Scrabble, Activity, Heartstone a World of Warcraft.

Motýly nesbírám, páč se trochu bojím těch housenek, co mají uprostřed, ale dloooouho jsem sbírala berušky. Teď jich mám trochu víc, než potřebuji a tak je rozdávám dál tam, kde udělají další radost.


No a pro dospěláky. Vystudovala jsem českou filologii v Ostravě a Olomouci. Je mi 38 (někdy se tedy v noci vzbudím a trochu o tom pochybuji.). Mám jednu skvělou sestru. Na váhu si už mnoho měsíců nestoupám, protože je to lhářka ulhaná a dokud se neomluví, tak je zavřená ve skříni. Kolik přesně vydělá táta nevím, ale myslím, že přesně tolik, kolik potřebuje a doufám, že mu to dlouho vydrží.

A jinak bydlím téměř celý svůj život v Porubě. Ráda zpívám a hraju na kytaru. Mám dva úžasné syny, jednoho skvělého manžela a taky nejlepšího psa na světě. Obdivuji veškeré nové technologie, na jejichž vrcholu je dle mého však stejně pořád (a určitě navždy) kniha. Ráda fotím a tvořím všechno možné. A stále žasnu nad životem. A jsem ráda, že teď můžu žasnout společně s Makovičkami. Kdy jste se naposled setkali s tím, že vám dítě, zhruba dvanáctileté řekne: slovo Moje - má 4 písmena, 2 slabiky a znamená to, že něco vlastním a zároveň jsem za to tedy zodpovědný."

A já bláhová jsem si dlouho myslela, že Malý princ je jen knižní postava :) Má to smysl. Nechat děti tvořit. Nechat je svobodně se projevovat. Nechat je žít. Jsem vděčná, že u toho můžu být. 


Bláža Kubátková

Poruba. Porubané. Komunitní život. Pozitivní vztahy s lidmi. Aktivní a tvůrčí vztah k místu, kde žiju. Také tak mohu popsat svůj život.

Jako dítě jsem si hrála na „průlizkách a klepačích“ porubských dvorů, lezla po stromech a metala kotrmelce do hromad posekané trávy. Chodila jsem tu do jeslí, školky, školy, na „gympl“ i do „turisťáku“. Poruba byla vždy svébytnou čtvrtí, která mě svou atmosférou spoluutvářela.


Bára Kutálková
Průvodkyně

Jsem člověk na cestě - a ač nevím, kam mě dovede, momentálně mě dovedla do Makovice, spolu s mými dvěma syny. Jsem bývalá ajťačka, která při rodičovství zjistila, že když je člověk otevřený a bere děti vážně, tak bytí s nimi dokáže být naplňující a otevírat nové obzory.

Už od mládí jsem hrávala Dračí doupě a jiné roleplayingové hry a milovala příběhy. Od mala hraju na kytaru a tenhle rok jsem se naučila na ukulele. Ráda vyřezávám, kreslím, a mám ráda různou improvizaci. A to všechno je něco, co se skvěle provozuje s dětmi, krásně se to doplňuje s jejich nápady a energií. V současné době také s rodinou příležitostně pomáháme ztvárňovat slovanský život v archeoparku v Chotěbuzi.


V Makovici působím jako asistentka a připravuji jednou týdně program učící logickému myšlení, matematickým znalostem a zvídavosti - takzvanou hodinu Matematiky.

Baví mě poznávat, jak různorodé děti jsou a co které jedno potřebuje a jakým způsobem myslí a co ho baví. A jak pak hledat cesty, aby všechny ty potřeby a touhy v komunitě byly naplněny co nejlépe, hledat cesty aby se lidé navzájem pochopili a dorozuměli. V Makovici jsme našli já i synové místo, kam jsme prostě zapadli - našli jsme děti otevřené přátelstvím, které se vzájemně inspirují a sdílejí své vášně a nadšení a zároveň kde cítím, že mohu být oporou dětem způsobem, který je prost nátlaku a kde mohu dětem předávat zkušenosti, nadšení a podporu v jejich projektech tak, jak to kdo potřebuje a kdy to potřebuje.

Přihlaste se do Makoviček

Ceny jsou nastaveny tak nízko, jak to jen vzhledem k udržitelnosti projektu a zachování nízkého počtu dětí ve skupině možné.

Pro bližší informace:
[email protected]
+420 777 994 069

Strava:
Děti si nosí vlastní jídlo z domů dle svých preferencí a zvyků. Je možné domluvit se na komunitním stravování s ostatními rodiči, případně objednat jídlo ve spřátelené organizaci. Vše je však v kompetenci rodičů a dětí.

Prihlásit se do Makoviček

Pokud máte o klub zájem, napište nám a my se ozveme a domluvíme naše setkání.