Online kurz

Jak založit komunitní školu, školku či klub

Marně hledáte pro své děti alternativu ve vzdělávání? Založte si vlastní komunitní školu, klub nebo školku. Zvládnete to! 

Nenašli jste ve svém okolí vhodné místo, kde by se vaše děti mohly vzdělávat respektujícím způsobem?
Zvažujete domácí vzdělávání, ale bojíte se, že vaše děti nebudou mít kamarády? 
Odrazuje vás hromada byrokratických povinností od toho, abyste si založili vysněný domškolácký klub či školku sami? 

Vytvořte pro děti bezpečný prostor,
s naším seminářem to dokážete za pár dnů

Chcete něco založit, ale nevíte kde začít. Rádi se učíte novým věcem a zajímá vás, jak je možné vše uskutečnit bez velkých nákladů a investic. Přesně vám je určen naš praktický třídílný seminář.

 • Obsahuje všechno důležité.
 • Ušetříte spoustu času a nervů. Informace, které byste po večerech hledali a studovali měsíc, si jednoduše pustíte na videu.
 • Přestanete se bát, že opomenete něco důležitého.
 • Víme o mnoha komunitních školách, které vznikly díky našemu semináři.

„Seminářem prošly v posledních dvou letech desítky jedinců a skupin. Mnozí z nich nyní vedou úspěšné projekty a sledují, jak jejich děti vyrůstají v bezpečném prostředí, ke kterému mají důvěru, protože si jej sami vytvořili.

Na semináři oceňovali zájemci zejména konkrétní návody a tipy, jak si poradit v byrokratické džungli, a také sdílení našich negativních zkušeností a slepých cestiček, kterými díky účasti na semináři nebudou muset sami procházet.“

Soňa Tichá

Koupit kurz

Můžete koupit jak jednotlivé části kurzu, tak výhodný balíček.

Autorky kurzu:

Mgr. Zuzana Kuperová

„Všechno je tak, jak má být, a vše na světě se děje z určitého důvodu.“

Jsem nenapravitelný životní optimista a mám ráda lidi. Protože jsem společenská, často vyhledávám (a někdy i připravuji) příležitosti k setkávání se s různými lidmi. Ráda se jimi nechávám inspirovat a obohacovat. Řadu let se pohybuji v oblasti dobrovolnictví a komunita a komunitní život jsou pro mě samozřejmé a zároveň nepostradatelné. Vím, že lidé mohou žít vedle sebe spokojeně a vzájemně se podporovat.


K Porubě mám velmi silný vztah. Vyrostla jsem zde, prožila první lásky a dnes tady s manželem vychováváme dva báječné syny – Vašíka a Martínka. Mám ráda lidi, a tedy i děti. Ty „naše“ se snažíme vést respektujícím a partnerským způsobem. Respektujeme také to, že jim „domácí škola“ vyhovuje více než „systém“ a většina toho, co přináší.

Mám ráda lidi, a tedy i sebe. A proto jdu cestou možná náročnější a klikatější, zato za hlasem svého srdce. Proto jsem v MAKOVICI.

Vzděláním jsem speciální pedagog (školský logoped), profesně koordinátor dobrovolníků a PR pracovník v neziskovém sektoru. Tělem a duší jsem dobrovolník, nadšenec, milovník hor a dobré kávy.


Mgr. Soňa Tichá

„Nikdy se nesměj svým snům.“

Myslím rychle, mluvím ještě rychleji a občas bývám zbrklá. Jsem nekonečnou optimistkou, mám velkou víru v lidi a dobré konce. Možná proto jsem se stala psycholožkou.

Jelikož jsem studovala při mateřské dovolené s jedním, a později se dvěma dětmi, zjistila jsem, že jsem schopná dělat víc věcí najednou. A tak když mi nabídly, abych se podílela na vzniku něčeho nového a smysluplného, neváhala jsem.


Zájem o komunitní život u mě vznikl kdysi, když jsem studovala environmentalistiku a začala se zajímat o životní prostředí. Pak přišlo dobrovolnictví, které je v podstatě komunitní záležitostí – pomoc člověka člověku. A pak přišla úžasná myšlenka komunitního vzdělávání. Starší syn se tehdy vzdělával běžně, ve státní škole. Dcerka chodila do klasické školky. Nemůžu říct, že by děti byly vyloženě nespokojené, nicméně já jsem vnímala, že bych jim chtěla dopřát tu možnost vzdělávat se svobodněji, v menším kolektivu a v přátelštější atmosféře, bez tlaku na výkon, bohužel tato možnost v okolí nebyla, a musela jsem chodit do práce.

V době začátků Makovice, jsem si neuměla představit, že to budu moci dětem dopřát a chtěla jsem zejména podpořit ostatní rodiny, které mají podmínky k tomu, aby mohly vzdělávat své děti doma či komunitně. Postupně se to pro mne stalo prioritou, a nyní již obě děti ve školním věku (1. a 5. třída) docházejí do Klubu Makovičky, a jsou opravdovými domškoláky. Díky Makovičkám mohu dopřát mým dětem to, co si dle mého názoru zaslouží, a zároveň se mohu věnovat své práci, kterou upřímně miluji. Díky komunitním akcím, které v Makovici probíhají, se potkávám se zajímavými lidmi, kteří jsou zdrojem nekonečné inspirace, a jsem moc ráda, že se těchto akcí mohou účastnit i mé děti, a vidět tak, že život je velmi pestrý, zábavný, a vždy je co se učit, nebo čím se inspirovat.

To, že je Makovice otevřená všem generacím, je pak třešinkou na dortu – a tím nejlepším, co můžu mým dětem předat – aby dokázaly čerpat moudrost od seniorů, nadšení pro věc od střední generace, a hravost od těch nejmenších návštěvníků centra. Setkáváním se s aktivními lidmi různého věku, s různými zájmy i zkušenostmi, je nejlepší způsob inspirace, jaký si umím představit…

Makovice se stala mou velkou zálibou a čas trávený v naší komunitě si užívám plnými doušky, i když je to někdy náročné. Když zrovna nepracuji a „nemakovicuji“, můžete mě potkat někde v přírodě samotnou nebo s dětmi, které nadevše miluji, také je možné mne spatřit na cyklostezce, kterak trhám nohou na své koloběžce, nebo na příjemné zahrádce, obklopenou přáteli, u dobré kávy či točeného piva ☺

Máme zkušenosti se založením a úspěšným vedením Komunitního centra Makovice

Seminářem vás provedou Soňa Tichá a Zuzka Kuperová z Komunitního centra Makovice v Ostravě, které založily roku 2018 a pod nímž funguje Klub pro děti v domácím vzdělávání a Klub pro děti od 2 do 5 let s možností coworkingového místa pro rodiče.

 • Víme, že není jednoduché odhodlat se k tak velkému závazku. Ale také vidíme, že se nám vyplatilo investovat energii do skvělého projektu. Můžeme si zvolit formu učení, která nám a našim dětem vyhovuje.
 • Splnění všech podmínek je náročné a dost lidí váhá, jestli celý proces zvládnou. Proto jsme se rozhodly natočit seminář. Chceme vám dodat potřebnou odvahu a sebevědomí, ať se přestanete bát. Zjistíte, že to dáte! 
 • Mluvíme i o svých chybách a selháních a o tom, co nám přinesly pozitivního. Díky svým praktickým zkušenostem vás upozorníme na slepé uličky.

„Makovici jsme založily v době, kdy jsem hledala alternativu k základní škole pro svého syna, který v běžné škole zažil šikanu a v domácím vzdělávání mu chyběli kamarádi. V době pandemie covidu, kdy už Makovice úspěšně fungovala, se na nás začali obracet rodiče z celé republiky, kteří si uvědomili, že učení doma jejich dětem více vyhovuje, a hledali podporu a radu, jak pro ně založit svou vlastní školu nebo klub.

Postupně jsme si uvědomily, že v tomto ohledu máme opravdu co nabídnout, protože za ty roky jsme si prošly už kde čím a nasbíraly jsme spoustu zkušeností, které mohou ostatním pomoci.“

Zuzana Kuperová

Praktický seminář vám dá přesný návod jak založit komunitní školu, školku či klub

V třídílném semináři se dozvíte:

1. díl: Založení spolku 

 • Jakou právní formu zvolit a proč 
 • Jaké dokumenty jsou potřeba a co musí obsahovat 
 • Jaký je postup při zakládání zapsaného spolku 
 • Co je to vize a strategie a proč na nich pracovat

2. díl: Prostory a financování 

 • Jak je to s nároky na prostor a kde najít vhodné prostory 
 • Jaké jsou možnosti financování a jak je využít 
 • Jak získávat peníze na začátku i v dalších letech fungování 

3. díl: Budování komunity a PR

 • Jak komunikovat navenek
 • Jak a kde oslovit rodiče a děti
 • Přijímání průvodců a dětí – možnosti, rizika a jak se jich vyvarovat
 • Jak pracovat s komunitou a jak ji rozvíjet
Koupit kurz

Můžete koupit jak jednotlivé části kurzu, tak výhodný balíček.

Reference

„Soňa a Zuzka mluví hezky a srozumitelně. Pár jejich postřehů pro mě bylo super – třeba jednotné školné, které mě tak nenapadlo udělat. To byl pro mě asi největší AHA moment.“    

Michaela Miksová

„Děkuji moc Soni a Zuzce. Témata byla obsáhlá. Sdělení k tématu i nad zmiňované téma. Škoda jen, že jsem nebyla vždy schopná pobrat a pochopit hned vše. Dnes bych se na to dívala zase z jiného úhlu pohledu. To není ale jejich problém. Děkuji moc za ochotu, smysl pro detail, obsahovost s velkou empatií a povzbuzením. Největší aha moment byl pro mě asi ten, že nic není jenom tak, ale když se pro něco opravdu rozhodneme, dokážeme divy. Díky holkám jsem byla alespoň o něco blíž ke splnění svého cíle, kterému se třeba jednou ještě více přiblížím, ale z osobních důvodu mi to ještě úplně nevyšlo. Za sebe mohu jedině doporučit a za poslední dobu vidím nejlépe investované peníze, které nejdou sice vidět hned, ale díky podpoře holek a píli vše postupně jde.“ 

Tereza Kačmařová

Projdeme si krok po kroku všechny byrokratické záležitosti

Seminář obsahuje veškeré informace, které jsou při zakládání komunitní školy, školky nebo klubu potřeba. Jako bonus od nás dostanete užitečné šablony, abychom vám celý proces ještě více usnadnili.  

BONUS

 • V bonusovém balíčku navíc získáte veškeré potřebné dokumenty (stanovy, interní předpisy, čestná prohlášení, smlouvy atd.), které potřebujete při zakládání a vedení komunitní školy, školky či klubu.
 • Všechny dokumenty byly konzultovány s právníky.
 • Tyto dokumenty můžete rovnou použít, jen si je upravíte sobě na míru (adresa, logo, provozní doba).

V našem semináři se dozvíte vše potřebné a získáte nejen informace, ale i odvahu a sebevědomí

Seminář obsahuje praktické tipy, rady a doporučení a provede vás zakládáním komunitní školy, školky nebo klubu od samého začátku. Poskytne vám také komplexní oporu při dalším rozvíjení vašeho projektu.

CENA

3 videa o délce: 1 hodina a 20 minut, 1 hodina a 36 minut, a 1 hodina 37 minut a balíček veškerých potřebných dokumentů získáte za:

10 000 Kč 

Koupit kurz

Můžete koupit jak jednotlivé části kurzu, tak výhodný balíček.

Vaše nejčastější dotazy

Odpovědi na to, co vás zajímá nejvíce.

Proč byste si to nemohli nastudovat sami? 

Mohli, ale studium zákonů je složité a v procesu zakládání komunitní školy, školky nebo klubu může snadno dojít k opomenutí něčeho důležitého. Jelikož jsme si zakládáním samy prošly a víme, kde je snadné zapomenout nebo udělat chybu, předáváme tyto informace jasně, srozumitelně a strukturovaně, bez zbytečné právnické hantýrky a všech složitostí kolem. A navíc praktické zkušenosti nikde nevyčtete. 

Jak moc vám seminář zjednoduší práci? 

Díky semináři nebudete muset studovat zákony a hledat v předpisech, co platí pro váš případ. Ušetříte spoustu času, který byste věnovali telefonování po různých úřadech a dalších institucích. V bonusovém balíčku navíc získáte veškeré potřebné dokumenty, které jsou k založení a vedení komunitní školy, školky či klubu potřeba. Všechny dokumenty byly konzultovány s právníky.

  Jaké máme zkušenosti? 

  Makovice funguje 6. rokem. Je to jeden z mála komunitních klubů v republice, který nejen takto dlouho stabilně funguje, ale také se dokáže rozšiřovat a nabízet stále širší paletu aktivit pro veřejnost.

  Makovice vznikla takřka z ničeho a dlouho fungovala jen díky investování spousty času a energie zakladatelek. Studovaly jsme zákony a další materiály, jezdily na školení, když byla možnost, řešily jsme financování a vše další. Díky tomu jsme získaly přehled o různých možnostech a cestách, kterými je možné se vydat. Většinu jsme také samy vyzkoušely, což znamená, že víme, do čeho se vyplatí investovat hned na začátku, co počká, a co je třeba úplnou ztrátou času.

  Klubem prošly desítky dětí, mnoho rodin a průvodců. Díky tomu víme, jak s různými typy lidí pracovat, na co si dát pozor při přijímání lidí do klubu, a také na co se zaměřit v oblasti financí a vztahů s veřejností.

   Vezměte věci do vlastních rukou a vytvořte úžasné místo pro své (i další) děti

   Koupit kurz

   Můžete koupit jak jednotlivé části kurzu, tak výhodný balíček.